سلام ، به دوربین کار خوش آمدید

لوگو سایت

طراحی شبکه داخلی ادارات

امروزه اینترنت از نیازهای ضروری هر شخص و هر جامعه ایی مدرن محسوب می شود و از آنجایی که اینترنت تحت مالکیت هیچکس نیست و آزادانه در دسترس همه مردم قرار دارد در نتیجه کاربران به داده های انبوهی به وسیله اینترنت دسترسی دارند اما برای حفظ امنیت و ارتباط شبکه جهانی اینترنت پاسخگوی نیاز برخی سازمان ها و ادارات نیست بدین منظور از شبکه داخلی یا اینترانت که ارتباط بین چند کامپیوتر را در یک سازمان و یا شرکت کوچک فراهم می کند.

 
 

 

 

شبکه داخلی چیست؟

شبکه داخلی یا اینترانت،شبکه ایی رایانه ایی است که تمام قابلیت های اینترنت جهانی را برای شبکه خود از جمله انتقال فایل،اشتراک گذاری منابع سیستم ها،ایمیل و … را دارا می باشد که لزوما به اینترنت متصل نیست و شبکه داخلی یا شبکه محلی را مقیاس کوچک تر اینترنت جهانی می توان تلقی کرد منتهی این شبکه کاملا خصوصی است و ورود به آن بر خلاف اینترنت برای عموم مردم آزاد نیست. هدف اصلی ارائه این شبکه اتصال چند کامپیوتر به هم برای ارتباط،انتقال و اشتراک گذاری داده ها و منابع در یک محیط سازمانی و خصوصی است.

 
 

 

 

راه اندازی شبکه محلی

نحوه عملکرد شبکه های داخلی

شبکه های داخلی با تعداد محدودی از کامپیوتر های شخصی در سطح یک محیط محدود راه اندازی می شوند تا از منابع مشترک یکدیگر استفاده کنند.نحوه کار به این صورت است که یک کامپیوتر که دارای قدرت سخت افزاری بالایی است به عنوان سرور شبکه انتخاب شده و مابقی کامپیوترها از این شبکه به عنوان سرویس گیرنده استفاده می کنند که اتصال چندین سیستم به هم کارایی و سرعت کار را در یک سازمان بالاتر خواهد برد.

سرعت انتقال در این نوع شبکه از بسیار بالاست و احتمال حذف و یا آسیب دیدن داده ها در شبکه داخلی نزدیک به صفر است.

این کامپیوترها به وسیله تجهیزاتی همچون کابل شبکه،روتر،سوییچ و سرور و همچنین استفاده از یک پروتکل با هدف تبادل اطلاعات

 
 

 

 

انواع شبکه

شبکه ها دارای انواع مختلفی هستند شبکه :  WAN ،LAN ،MAN ،GAN

۱.شبکه LAN

LAN مخفف عبارت  Local Area Network یا همان شبکه محلی است که عموما در یک ساختمان راه اندازی می شود که در مقیاس های کوچک مانند اتصال چند کامپیوتر و یا گوشی به هم در یک خانه و در مقیاس های بزرگ اتصال کامپیوترهای متعدد درون یک سازمان می باشد تفاوت شبکه محلی یا همان داخلی محدودیت در یک مکان فیزیکی می باشد.

۲.شبکه WAN

WAN مخفف عبارت Wide Area Network که از اتصال چندین شبکه LAN ساخته می شود و معمولا با استفاده از تجهیزات مخابراتی بین شهرها،کشورها و قاره ها مقیاس پذیر است.

 
 

 

 

۳. شبکه MAN

MAN مخفف عبارت Metropolitan Area Network است که جهت اتصال شعبات و موسسات در محدوده یک شهر استفاده می شود.مقیاس شبک MAN نسبت به شبکه داخلی بسیار بیشتر است و به اندازه گستردگی یک شهر را پوشش می دهد.

۴. شبکه GAN

GAN مخفف عبارت Global Area Network که همان شبکه جهانی اینترنت است و هیچ محدودیت جفرافیایی ندارد.

انواع شبکه داخلی

Client/Server.۱

این نوع شبکه از اتصال چندین کامپیوتر به هم مورد استفاده قرار می گیرد و توسط یک کامپیوتر که به عنوان یک سرور عمل می کند مدیریت می شوند. با بهره برداری از سرور می توان منابع قابل استفاده از دیگر کامپیوترها را مثل دسترسی به فایل ها،پرنینتر و تجهیزات جانبی و اینترنت را محدود کرد.

مزایا:

کنترل بهتر کاربران

محدود کردن کاربران برای استفاده از منابع شبکه

قابليت لاگ از سيستم ها

محدود کردن کابران برای استفاده در ساعات خاص

معایب:

هزینه راه اندازی و نگهداری بالا

عدم کارایی شبکه در صورت از کار افتادن سرور

نياز به يک حداقل يک کامپيوتر نسبتاً قوي مختص به سرور

۲.WORKGROUP

در این نوع از شبکه تمام کامپیوترها بصورت مجزا از هم عمل می کنند و تحت مدیریت یک سرور مرکزی نیستند و هرگونه تغییرات و محدودیتی توسط همان سیستم اعمال خواهد شد که در صورت زیاد بودن سیستم ها این کار زمانبر خواهد بود

مزایا :

هزينه راه اندازي و نگهداري پايين تر

سرعت بيشتر در راه اندازي شبکه

عدم نياز به يک کامپيوتر مجزا برای سرور

معایب :

عدم توانايي در تنظيمها بصورت متجمع

عدم توانايي در لاگ از سيستم ها

عدم توانايي در کنترل دقيق دسترسي ها

مراحل انجام کار

انواع تجهیزات پسیو شبکه

۱. سوییچ :

سوییچ ها کنترل کننده هستند و به دستگاه های عضو در شبکه امکان برقراری ارتباط و تبادل اطلاعات و اشتراک گذاری را می دهند.

۲.کابل شبکه:

کابل های شبکه از مهمترین اجزای تجهیزات شبکه محسوب می شوند که برای استفاده از  کابل ها باید در ابتدا و انتهای آن ها سوکت زده شود تا بتوان آنها را به دستگاه ها و تجهیزات متصل کرد.

۳.پچ پنل:

پچ پنل واسط بین تجهیزات اکتیو و کابل های شبکه است که دارای چندین پورت شماره گذاری شده است و همه کابل های شبکه به صورت منظم به آن وصل شده که قابلیت مدیریت و عیب یابی سریع تر شبکه را امکان پذیر می کند.

۴.کیستون:

کیستون وظیفه ارتباط و اتصال بین کابل های شبکه با سایر تجهیزات مثل سوییچ و روتر و ….را دارد و به عنوان یک کانکشن بین تجهیزات عمل می کند پس مرغوبیت این قطعه بسیار در سرعت شبکه حائز اهمیت است.

۵. رک :

محفظه ایی ست که سرور و یا سایر تجهیزات مثل سوییچ،مودم ها و روتر در آن جای می گیرد که بعضی ها اغلب دارای فن برای خنک کردن تجهیزات داخلی هستند.

۶.روتر:

روترها برای برقراری ارتباط بین چندین شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند.امکان تجزیه و تحلیل داده‌های مبادله شده در شبکه را به شما می‌دهند.روترها بطور خودکار بهترین مسیرها را برای انتقال اطلاعات انتخاب می‌کنند.

 
 

 

 

نمونه کارها

طراحی و راه اندازی شبکه داخلی

طراحی شبکه داخلی ادارات فرایند تخصصی و نسبتا پیچیده ایی دارد که مستلزم وجود کادر مهندسی شبکه در کار است و شرکت فنی مهندسی امنینو با سالها سابقه راه اندازی شبکه داخلی سازمان ها و ادارت معتبر با بهره گیری از تیم مهندسین نرم افزار، سخت افزار  و پشتیبانی شبکه که این پشتیبانی حتی از راه اندازی آن نیز حائز اهمیت تر است آماده انجام پروژه طراحی شبکه محلی شماست.

تیم پشتیبانی و مدیریت شبکه شرکت امنینو آماده پاسخگویی و مشاوره در این زمنیه می باشد و پشتیبانی خود را با حضور در محل و از راه دور در زمینه امنیت شبکه و انتخاب تجهیزات مناسب شبکه انجام می دهد.

شماره تماس : 09373036856

درخواست نصب